ІСТОРІЯ БЕРЕЖАНСЬКОГО ЗАМКУ

Бережанський замок неможливо оминути – це той випадок, коли твердиня знаходиться посеред міста, а не на високій горі, як ми звикли. Розташування таке невипадкове, адже будівля розташована на невеличкому острівці, який утворюють два русла річки Золота Липа.

Крім того, сама місцевість є досить болотистою – а це виграшний хід, коли потрібно витримати облогу. Саме тому замок протягом цілого століття мужньо і вдало відбивав напади татар.

Одна почнемо з початку: в 1530 році Бережани отримали Магдебурзьке право, і вже за чотири роки там почали споруджувати замок. Загалом перший етап будівництва тривав близько двадцяти років. За цей час звели величну споруду в стилі Ренесансу. Переказують, що для цього до Бережан запросили італійських архітекторів.

Наступні десять років будували захисні споруди навколо замку: копали рови та насипали вали. Свого остаточного вигляду Бережанський замок набув в 1570 році.
 
Однак, якщо татарам твердиня не здалася, то війська Максима Кривоноса таки її підкорили. Сталося це в 1648 році. Після цього рік за роком власники Бережанського замку змінювались: українці, поляки, шведи.
 
Лише в 1972 році фортеця повернулася до своїх власників – роду Сенявські, які взялися наново її укріплювати, завдяки чому наступні роки замок тримав оборону від набігів турків та татар.
Після смерті останнього з роду Сенявських, все місто разом із замком перейшло до Чарторийських, а згодом до Любомирських. В той час австрійські війська розміщували в мурах замку свої війська, тож без ремонтів споруда почала занепадати. До 1812 році австрійці розібрали всі зовнішні стіни та осушили рови, а з 1850 року в стінах замку облаштували пивоварню, яка й довела його до аварійного стану, не допомогли йому навіть реставрації, які спонсорували Потоцькі – нові власники.
 
Замок заледве пережив Першу світову, після неї в його стінах дислокувалися польській війська. За часів Радянського Союзу твердиня отримала статус пам’ятки державного значення, але коштів на реставрацію так і не знайшлося.
 
Зараз в Бережанському замку проводять фестивалі та свята, ведуться переговори із Угорщиною про фінансову підтримку в реставрації стін.
Джерело: http://faktysvitu.com.ua/